Penetrasyon (Sızma) Testi

Sızma testi, herhangi bir bilişim sisteminin saldırgan bakış açısı ile zafiyet tespitinin yapılmasının ardından sisteme tam erişimin hedeflenmesi ile testlerin gerçekleştirilmesi ve durumun analiz edilip raporlanması işlemidir.

Sızma Testi Aşamaları

Bu aşamada, kullanılacak test yöntemi, araçlar, kapsamı, testin ne kadar sürede tamamlanacağı, nelerin test edileceği gibi bilgiler açıklanır. Plan oluşturulur ve hedef belirlenir.

White Box (Beyaz Kutu) Testleri: Ağdaki tüm sistemlerden kaynak kodu dâhil bilgi sahibi olarak yapılan sızma testi türüdür. Test uzmanının dışarıdan ya da içeriden ağa girmeye ve zarar vermeye çalışmasının benzetimidir.

Gray Box (Gri Kutu) Testleri: İç ağda bulunan yetkisiz bir kullanıcının sistemlere verebileceği zararın analizini sağlayan test türüdür. Veri çalınması, yetki yükseltme ve ağ paket kaydedicilerine karşı ağ zayıflıklarını denetler.

Black Box (Siyah Kutu) Testleri: Saldırı yapılacak ağ hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan dışarıdan ağa ulaşmaya çalışan saldırganın verebileceği zararın boyutlarının algılanmasını sağlayan test türüdür.