İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişim Engelleme

Teknolojinin hızla gelişmesi üzerine birçok alanda yenilikler olduğu gibi Türk medeni kanunları da bu anlamda özellikle İnternet ortamında birçok yasa ve kanun getirmiştir. Özellikle İnternet üzerinde birçok mahremiyet alanın ortaya serilmesi ve aynı zamanda da kişinin niyetinin suistimal edilmesi kanunların bu alanda da yasalar çıkarmasına sebebiyet vermiştir.

Bu yüzden erişim engelleme aslında bir nevi önlem amaçlı olarak da bilinmektedir. Aslında kanun bu durumda cumhuriyet başsavcılıklarına yetki vermiştir. Fakat cumhuriyet başsavcılık bu yetkiyi aldığı karar doğrultusunda 24 saat içindeki zaman diliminde hakime sunmalı ve hakim onayı almalıdır. Eğer ki 24 saati geçmiş bir durum söz konusu ise engelleme işleme geçmez ve yapılan yayınların engellemesi söz konusu olamaz. Engelleme kararının etkin hale getirilmesi için 24 saatlik zaman dilimi önem teşkil etmektedir.

Şirketlerin ekonomik itibarını zedeleyen, şirket sırlarını ifşa eden, müstehcenlik veya suç niteliği taşıyan içerikler internetten kaldırılmak veya erişim engeli istenmektedir.

Bu kapsamda internetten içerik kaldırma veya internet sitesine veya habere erişim engelleme işlemi tarafımızca yapılmaktadır.